Jaký je rozdíl mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou? 

Která z nich je lepší? 

Na tuhle otázku se ptá spousta lidí, kteří se zrovna shání po nové tiskárně. Odpověď není tak jednoduchá jako "laserová používá k tisku laser, kdežto inkoustová používá inkoust," jak by si mohl někdo myslet. 
Jako spousta otázek se i tato vrací k Vám resp. k člověku, který bude tiskárnu užívat. 

Samozřejmě, že největším rozdílem těchto dvou tiskáren je právě to, že jedna využívá pro tisk toner a druhá inkoust. Která tiskárna bude vhodná pro Vás, ale záleží spíše na tom co tisknete, jak často tisknete a kolik chcete do tisku investovat. 

Jak funguje inkoustová tiskárna? 

Ve zkratce používá systém, kdy "sprejuje" mikro kapky inkoustu na papír . Obecně jsou levnější, menší a umí tisknout jak dokumenty, tak barevné obrázky. Buďte ale na pozoru, protože levná inkoustová tiskárna Vás může vyjít později na balík. 

Jak funguje laserová tiskárna? 

Opět ve zkratce fungují tak, že taví tonerový prášek na papír. Laserové tiskárny jsou většinou dražší než inkoustové a taky jejich tonerové cartridge stojí více, ale jsou levnější v porovnání ceny za 1 potisk A4. Což znamená úsporu v dlouhodobějším měřítku. 

Jak tedy budete vaši tiskárnu používat? 

Drtivá většina lidí chce doma tisknout jak dokumenty, tak obrázky. To znamená, že podle tohoto by bylo lepší si pořídit inkoustovou tiskárnu. To ale neplatí vždy. Pokud tisknete pouze párkrát do měsíce, může se stát, že vám v inkoustové tiskárně náplň zaschne. Zaschlá náplň je na vyhození a peníze investované do nákupu takové náplně jsou pryč. Pokud tedy tisknete pouze jednou nebo 2x měsíčně, tak zvažte investici spíše do laserové tiskárny.  Pokud tisknete častěji, klidně i v malém množství, ale chcete zároveň živé barvy, tak je inkoustová tiskárna tou správnou volbou.