Tiskárno, vítej doma - jak ji připojit a začít tisknout?

Stará tiskárna dosloužila a z internetového obchodu už k vám domů míří nový kousek. Anebo jste si právě, poprvé a konečně, pořídili první vlastní tiskárnu. Ať tak či tak, čeká vás zprovoznění vašeho nového tiskového parťáka a jeho připojení k ostatním zařízením ve vaší (domácí) kanceláři. Na co nezapomenout a co určitě nedělat? Sepsali jsme pro vás návod, se kterým to zvládne opravdu každý.

Tiskárna umístěná na vhodném místě

Žádné strachy, za pár minut můžete tisknout

Jakmile máte tiskárnu doma, opatrně ji vybalte z krabice a zbavte veškerých obalových materiálů. Postupujte důkladně a zkontrolujte, že sejmete všechny krycí pásky a další ochranné materiály opravdu ze všech částí tiskárny. Během vybalování narazíte jistojistě i na návod k tiskárně, kabely na propojení s tiskárnou a třeba i další příslušenství, jako jsou hadříky nebo štětečky na čištění tiskárny - ty ale nejsou vždy běžnou součástí.

Následně vyberte místo, kde bude tiskárna umístěná. Při jeho výběru je vhodné řídit se základními pravidly a tiskárnu neumisťovat:

  • blízko sálavého zdroje tepla,
  • na místo, kde silně kolísá teplota, např. na parapet,
  • na přímý sluneční svit, tedy ne jen na parapet, ale i kamkoliv, kde svítí pravidelně slunce.

Jakmile máte tiskárnu umístěnou na vybrané místo, vložte do ní tonerovou kazetu, pokud jste si tedy zakoupili tiskárnu laserovou. U inkoustové tiskárny opatrně vybalte inkoustové náplně a taktéž je vložte dovnitř tiskárny. Následně do zásobníku papíru vložte papír odpovídající velikosti a tiskárnu připojte napájecím kabelem do elektrické sítě.


Nepřipojujte tiskárnu k počítači před instalací ovladačů!

Proč ne? Protože tiskárna bude hledat, k čemu by se připojila a odkud by měla tisknout, ale vzhledem k chybějícím ovladačům nenajde nic. “Zaděláte si tím jen na problémy s funkčním propojením a celá instalace vám zabere mnohem více času. Takže základní pravidlo zní: nejdříve instalace ovladačů, potom připojení tiskárny k počítači nebo notebooku,” doporučuje Honza ze specializovaného e-shopu www.rajtiskaren.cz.

Instalaci ovladačů tiskárny můžete udělat dvojím způsobem: buď instalací z přiloženého CD, pokud je součástí dodávky tiskárny, nebo stažením z internetu. Po výběru jedné z těchto variant:

  • postupujte přesně podle kroků, které bude hlásit instalační software,
  • jakmile vás software vyzve, připojte tiskárnu k počítači,
  • následně dokončete instalaci dle pokynů softwaru.

Tiskárnu k počítači můžete připojit buď standardně USB kabelem od počítače k tiskárně nebo bezdrátově pomocí Wi-Fi či Bluetooth rozhraní. Méně častá, ale také využívaná varianta je připojení do společné sítě.


Máte připojeno? Můžete zvesela tisknout.

Samotný tisk na tiskárně