Správný papír je klíčem k dokonalému tisku 

Ať už máte jakoukoliv tiskárnu, použití nevhodného papíru může zkazit výsledek tisku dokumentů i fotografií. Kombinace kvalitního papíru a náplní je zásadní. Poradíme vám, jak vybrat ten nejlepší papír pro vaši domácí tiskárnu a kterým typům papíru byste se měli raději vyhnout, aby nedošlo k poškození tiskárny nebo snížení kvality tisku.

Vyznáte se v kvalitách papíru?

Možná jste to nevěděli, ale je rozdíl, jestli vybíráte papír do inkoustové nebo laserové tiskárny. Pro každou z nich se totiž hodí jiná varianta - A, B nebo C. Papíry kvality A jsou nejkvalitnější a jsou ideální volbou do inkoustových tiskáren. S vysokou kvalitou se ale připravte i na vysokou cenu.

Ideální poměr kvality a ceny najdete u varianty B. Tento papír práší jen minimálně, tiskárna se díky tomu nezanáší a vy můžete díky příznivé ceně tisknout desítky papírů denně. Variantu B můžete využít jak v laserové, tak i inkoustové tiskárně a jde o nejoblíbenější tiskové řešení. Nejlevnější možností je papír kvality C, který je použitelný, ale ruku v ruce s ním jde rychlejší zanášení tiskárny. Tento papír je nejbělejší, protože obsahuje nejvíce křídy. A právě křída ulpívá na vnitřních částech tiskárny a zanáší je. Co tedy ušetříte při nákupu papíru kvality C, to pravděpodobně později utratíte za čištění tiskárny.

Gramáže a zase ty gramáže

Klasický papír pro tisk na domácích i kancelářských tiskárnách má gramáž 80. Co to znamená? Že kdyby měl tento papír rozměr 1x1 metr (tj. 1 m2), vážil by 80 gramů.


Na jaké další gramáže můžete tisknout?

gramáž popis papíru
80 g/m² běžný kancelářský papír
90-120 g/m² papír pro oboustranný tisk
120-160 g/m² papír pro tisk letáků
160-250 g/m² papír pro tisk pohlednic, přání nebo třeba menu do restaurací
250-300 g/m² silný papír pro vouchery
300-400 g/m² ideální papír pro tisk vizitek

S běžným kancelářským papírem si vystačíte pro tisk jednostranných černobílých dokumentů. Ve chvíli, kdy víte, že budete tisknout barevně a oboustranně, mnohem kvalitnější službu vám zajistí papír o gramáži 90-120 g/m2.

Možnosti tisku na různé gramáže se ale u různých tiskáren liší. Co zvládá vaše tiskárna a jakou gramáž do ní můžete použít, zjistíte v jejích technických parametrech.

Šetřete a recyklujte už potisknuté papíry

Potisknutím jedné strany papíru jeho život a služba rozhodně nekončí. Pokud tisknete dokumenty nebo poznámky, které mají jen krátkou životnost, nevyhazujte je hned po tom, co doslouží. Použijte papír ještě jako tzv. šmírák a potiskněte jej z druhé strany.

Základním nastavením většiny tiskáren je tisk na standardní papír o gramáži 90-120 g/m2. Potřebujete-li tisknout na silnější papíry, nezapomeňte tuto skutečnost nastavit v dialogovém okně tiskárny při tisku. Nejčastěji tuto volbu najdete v základním nastavení tiskárny v kolonce Typ papíru.